90 let največjega društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov v Sloveniji

5. julija, 2017
Foto: DMSBZT Ljubljana

Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana, največje tovrstno stanovsko društvo pri nas, v letošnjem letu praznuje 90. obletnico delovanja.

Ljubljansko društvo bo 90. obletnico delovanja obeležilo z različnimi dejavnostmi skozi letošnje leto. Včeraj se je zaključil tridnevni pohod na Kredarico in Triglav, ki ga je društvo organiziralo v sodelovanju z Gorsko reševalno službo. Pohoda se je udeležilo skoraj 40 pohodnic in pohodnikov, ki so se med drugim lahko seznanili tudi s prikazom oskrbe ponesrečencev v gorah. Društvo bo praznovanje obletnice zaokrožilo tudi s slavnostno akademijo, ki bo potekala novembra.

90 let organizirane zdravstvene nege ter skrbi za bolne in ranjene

27. novembra 1927 je trinajst t. i. zaščitnih sester ustanovilo Organizacijo absolventk Šole za sestre pri Zavodu za zdravstveno zaščito mater in dece, saj so se zavedale, da sta za boljšo uveljavitev in prepoznavnost novega poklica potrebna organizirano delovanje in povezovanje. Ta organizacija danes velja za predhodnico tako ljubljanskega društva kot tudi Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

»Delovanje nove organizacije je bilo usmerjeno predvsem v uveljavitev takrat še novega poklica, saj smo Šolo za sestre, ki je bodočim medicinskim oziroma takratnim zaščitnim sestram prvič zagotovila možnost organiziranega strokovnega izobraževanja v Ljubljani, dobili malo pred tem, leta 1924,« je povedala Đurđa Sima, predsednica Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana.

»Pot ni bila lahka, saj je bilo treba preseči mnoge predsodke, povezane z vlogo žensk v družbi in njihovim izobraževanjem. Mnogo teh predsodkov smo skozi desetletja, tudi zaradi delovanja društev, kot je naše, uspešno razbili. Našim vrstam so se pridružili tudi številni moški, poklic medicinske sestre in babice pa danes uživata izjemno velik ugled v družbi. To so nedvomno uspehi, na katerih gradimo danes, ko si prizadevamo, da bo glas našega poklica bolj upoštevan tudi pri oblikovanju zdravstvenih politik na vseh ravneh, ki bodo v središče postavile potrebe pacientov.«

Organizacija absolventk Šole za sestre se je po ustanovitvi hitro povezala tudi v Društvo jugoslovanskih medicinskih sester v okviru Sekcije Dravske banovine in že leta 1929 postala članica Mednarodne organizacije medicinskih sester (ICN). Društveno delovanje je med drugo svetovno vojno zamrlo, nato pa je bilo leta 1952 ustanovljeno samostojno Društvo medicinskih sester Slovenije z glavnim odborom v Ljubljani.

Vir: DMSBZT Ljubljana


Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana je največje prostovoljno, samostojno, nepridobitno, strokovno, stanovsko, nestrankarsko združenje medicinskih sester/zdravstvenikov, babic/babičarjev in zdravstvenih tehnic/tehnikov širše ljubljanske regije in okolice. Danes društvo šteje okoli 5000 članic in članov.

(Visited 85 times, 1 visits today)