Kdo plača helikoptersko vprašanje v Slovenskih gorah?

Stroške helikopterskega reševanja pri nas krije zdravstvena zavarovalnica. Kaj pa če se Slovenci poškodujejo v tujini in je potrebno helikoptersko reševanje?
Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec PZS in inštruktor GRZS pojasni: “Različne alpske države, med katere štejemo predvsem Avstrijo, Italijo, Švico in Francijo, imajo sistem reševanja rešen na svoj način. V primeru Švice, Avstrije in Italije je ta plačljiv in se po reševanju prejme račun, ki ga je treba plačati. Če oseba nima ustreznega zavarovanja, stroške reševanja krije sama in se začnejo od 3000 € naprej vse do 9.000 €, odvisno od obsega intervencije. Ob ustreznem zavarovanju, ki ga nudimo tudi znotraj PZS, te stroške krije zavarovalnica. V primeru, ko se nam v tujini zgodi nasreča, morate poklicati lokalno gorsko reševalno službo in istočasno tudi Coris, ki prevzame vso organizacijo. V primeru Francije je reševanje v gorah urejeno na podoben način kot pri nas in posameznik ne nosi stroškov, prav tako je reševanje brezplačno na Hrvaškem.”
Slovenskim planincem priporoča, da si uredijo članstvo v planinskem društvu, ki prinaša zavarovanje članov PZS za primer trajne invalidnosti, za primer nezgodne smrti, zavarovanje odgovornosti proti tretji osebi in za primer reševanja in zdravljenja s 24-urno asistenco zunaj Slovenije (pri članarini A za ves svet, pri vseh drugih kategorijah članstva pa v gorah Evrope in Turčije). “To zavarovanje velja pri izvajanju planinske dejavnosti. Posebej za naše člane smo se z zavarovalnico dogovorili še za posebno ponudbo turističnega zavarovanja za tujino, s katerem poleg planinstva pokrijemo še vse ostale aktivnosti v tujini od športa do službenih potovanj,” še pove Šerkezi.