Izredni nadzor obratov s potencialom nevarnega onesnaženja: 44 od 70 izrečeni ukrepi

24. januarja, 2019

“Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor(IRSOP), predstavniki ARSO, inšpektorji Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, energetski inšpektorji Inšpektorata RS za infrastrukturo ter v kolikor gre za objekte, ki se ukvarjajo s kemikalijami, še inšpektorji Urada za kemikalije, že od 1. septembra lani, opravljajo poostren inšpekcijski nadzor pri imetnikih okoljevarstvenih dovoljenj (OVD) naprave ali obrata,” so sporočili z Ministrstva za okolje in prostor. Do konca decembra so opravili nadzor pri 70 zavezancih.

V lanskoletnem izrednem nadzoru inšpektorji le pri dveh zavezancih niso ugotovili nepravilnosti s področij, ki so bila predmet nadzora, in sicer v Energetiki Celje, d. o. o. in v Nafta – Petrochem d. o. o, ki pa je v stečaju. Tedensko pa so opravili nadzor pri petih imetnikih OVD.

Odpadki, hrup, emisije v vode in zrak, skladiščenje nevarnih snovi …

Inšpektorji za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor so preverjali, ali zavezanci delujejo v skladu z izdanim OVD, varnostnim poročilom in ali spoštujejo določila Zakona o varstvu okolja in Uredbe o preprečevanju večjih nesreč in zmanjševanju njihovih posledic. V zvezi z nadzorom in z zahtevami izdanega OVD je bil opravljen nadzor ravnanja z odpadki, hrupa, emisij snovi v vode, emisij snovi v zrak, rabe vode, ravnanja z embalažo in odpadno embalažo, okoljevarstvenih zahtev za učinkovito rabo vode in energije, skladiščenja nevarnih snovi in drugih posebnih zahtev iz OVD.

Poročilo inšpekcije: ukrepi potrebni pri 44 zavezancih

Pri dobri tretjini (26) zavezancev inšpekcijski ukrepi niso bili potrebni, saj inšpektorji za okolje Inšpektorata RS za okolje in prostor niso ugotovili kršitev predpisov in OVD. Med njimi so bili tudi trije zavezanci, ki v času nadzora niso obratovati zaradi stečajnega postopka. Stečajnemu upravitelju četrtega zavezanca, ki je bi v času nadzora v stečajnem postopku, pa je bila izdana odločba za odstranitev nevarnih snovi in odpadkov, ki se nahajajo v napravi. Rok za izpolnitev odločbe še ni potekel.

“Pri  zavezancih v stečajnem postopku je bila splošna ugotovitev okoljskih inšpektorjev, da bi bilo dobro, da bi stečajnim upravitelji prednostno pristopili k odstranjevanju nevarnih snovi in odpadkov ter da poskrbijo za ustrezno vzdrževanje elektroenergetske opreme, naprav in napeljav,” pojasnjujejo na MOP.

Drugi tretjini (24) zavezancev so inšpektorji za odpravo kršitev zakonsko določenih predpisov, ki so bili predmet inšpekcijskega nadzora ter določil OVD, izdali odločbe za odpravo nepravilnosti.

Zavezancem (14), pri katerih so inšpektorji za okolje ugotovili le manjše kršitve, so izrekli le ustno opozorilo na zapisnik o rednem inšpekcijskem nadzoru in določili rok za njihovo odpravo. Pet jih je že izpolnilo izdano opozorilo (izdan je bil sklep o ustavitvi postopka), eden je med tem časom prenehal biti IED zavezanec. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti so inšpektorji štirim zavezancem napovedali uvedbo prekrškovnega postopka. Ker je eden že odpravil ugotovljene nepravilnosti, prekrškovni postopek ne bo uveden.

Za ugotovljene neskladnosti obsega naprave z obsegom, ki je naveden v zavezančevem OVD, pa se pri ministrstvu vodi upravni postopek.Pri enem zavezancu se bo inšpektor odločal za ukrep v nadaljevanju postopka, ko bo dobil ustrezne informacije o postopku reševanja zavezančeve vloge za podaljšanje veljavnosti vodnega dovoljenja.

Varstvo pred požarom in naravnimi nesrečami

Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami je nadziral izvajanje določb Zakona o varstvu pred požarom in podzakonskih predpisov predvsem s področja ali imajo izdelan požarni red, evakuacijski načrti, požarni načrt, vzdrževanja sisteme aktivne požarne zaščite, ali izvajajo programe usposabljanja in vaje evakuacije, ali imajo določene odgovorne osebe za izvajanje evakuacije in gašenje začetnih požarov, kako vzdržujejo hidrantno omrežje  in nameščene gasilnike in podobno. Pri SEVESO obratih, ki so vir večjega tveganja, pa tudi določbe Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, predvsem s področja načrtov zaščite in reševanja za primer večje nesreče.

“Pri inšpekcijskem nadzoru obeh področij (varstva pred požarom in zaščite in reševanja) ni bilo ugotovljenih večjih kršitev predpisov z nadzorovanega področja. Ugotovljene so bile manjše kršitve, ki pa bistveno ne vplivajo na stanje varstva pred požarom v gospodarski družbi. Za te pomanjkljivosti so zavezancem izrekli opozorilo na zapisnik o rednem inšpekcijskem nadzoru in določili rok za njihov odpravo,” poroča MOP.

Skladiščenje kemikalij: 7 od 19 podjetij z manjšimi nepravilnostmi

Inšpekcija za kemikalije – z Urada RS za kemikalije pa je sodelovala pri 19 zavezancih. Nadzirali so, ali je skladiščenje nevarnih kemikalij, skladno s Pravilnikom o tehničnih in organizacijskih ukrepih za skladiščenje nevarnih kemikalij. Manjše nepravilnosti so bile ugotovljene v sedmih primerih, vsem podjetjem so inšpektorji izrekli opozorila. Šest podjetij je nepravilnosti odpravilo že do konca leta 2018, enemu pa se rok za odpravo pomanjkljivosti še ni iztekel.

Vir: MOP

(Visited 159 times, 1 visits today)