Osji strup – zdravilo za raka

6. avgusta, 2018

Brazilska osa je ena od najbolj agresivnih vrst os na svetu. Njen strup vsebuje kemikalije, ki uničujejo rakave celice in bakterije in so potencialno zdravilo za raka.

Polybia paulista (foto: Paulo Schopf, Wikipedia)
Polybia paulista (foto: Paulo Schopf, Wikipedia)

Polybia paulista je vrsta ose, ki jo najdemo v Braziliji. Njen strup vsebuje kemikalijo imenovano MP1, ki uničuje rakave celice. Raziskovalci so ugotovili, da MP1 sodeluje z molekulami maščob, ki so nenormalno porazdeljene na površini rakavih celic in ustvarjajo luknje, ki omogočajo uhajanje molekul, ki so ključnega pomena za delovanje celic. To rakave celice uniči le v nekaj sekundah. V zdravih celicah so te molekule skrite v notranjosti, zato jih osji strup ne poškoduje. Kemikalija MP1 naj bi tako škodovala le rakavim celicam, zdravim pa ne.

Raziskovalci pravijo, da so takšne terapije, ki napadejo glede na lipidno sestavo celične membrane, povsem nov razred protivirusnih zdravil. In čeprav so takšne ugotovitve vznemirljive, morajo raziskovalci narediti še nekaj raziskav, preden bomo osji strup lahko res uporabili kot zdravilo za raka.

Osji strup pa ni prvi, ki so ga raziskovalci testirali kot zdravilo za raka. Zanimanje vzbuja tudi škorpijonov strup, ki vsebuje biološke kemikalije, imenovane peptidi, ki delujejo na podoben način. Raziskujejo pa tudi čebelji in kačji strup.

(Visited 256 times, 1 visits today)