Praznujmo brez pirotehnike: Zažigaš lahko tudi brez petard!

23. decembra, 2019

Prazniki so pred vrati in policisti skupaj z zdravniki, inšpektorji, društvi za zaščito živali, gasilci in mediji pozivajo k odgovornemu ravnanju s pirotehniko. Vse dosedanje aktivnosti so vplivale na to, da se število nesreč zmanjšuje. A na policiji ne bodo zadovoljni, dokler se prazniki ne bodo zaključili brez fizičnih poškodb ljudi in brez s tem povezanih kršitev.

Čeprav zakonodaja dovoljuje uporabo pirotehnike, pa jo policisti v splošnem odsvetujejo. Če pa si boste praznike vseeno popestrili z uporabo pirotehnike, počnite to varno in uvidevno!

Daniel Jug iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi je povedal, da bo policija tudi letos med božično-novoletnimi prazniki aktivno izvajala preventivno akcijo Bodi, zvezda, ne meči petard! Pri tem bosta pomagala tudi mlada akrobata Filip in Blaž, ki predstavljata dober primer, da se da veselje in zadovoljstvo doseči tudi na drugačen način.

Bodimo prijazni do živali, praznujmo brez pokanja!

Za 50 evrov lahko kupite ognjemet, ki bo trajal 65 sekund. Lahko pa se za isti denar odpravite na romantično večerjo v dvoje ali nahranite kar 200 prostoživečih mačk. Društvo za zaščito živali Ljubljana nam predlaga, da se letos odrečemo uporabi pirotehnike in praznujemo na živalim prijaznejše načine.

Glasni zvoki in svetlobni učinki pirotehnike so neprijetni že za mnoge ljudi, zelo stresni pa so za živali. Prizadanejo tako domače ljubljenčke kot živali na kmetijah in divje živali. V Društvu za zaščito živali Ljubljana se zato s projektom Prazniki brez pokanja trudijo, da bi bilo praznovanje prijazno tudi do živali in okolja. Na spletni strani projekta najdemo nasvete, kako pomagati prestrašenim živalim in kako lahko svoj denar namesto za pirotehniko porabimo koristneje. Predlagajo vožnjo z ladjico, predbožični izlet, družinsko smučanje ali pa seveda pomoč živalim.

“Mnogi skrbniki kosmatincev dobro vedo, kako močan je lahko strah pred glasnimi zvoki in svetlobnimi učinki pirotehnike. V društvu zato svetujejo, da prestrašenim ljubljenčkom uredite zavetje v vaši bližini znotraj hiše ali stanovanja. Poskrbite, da bodo na varnem tudi živali, ki sicer bivajo zunaj. Ob pokanju in bliskanju se obnašajte čim bolj nevtralno, saj se živali tako lažje umirijo.,” še svetujejo.

Zaradi zvočnih in vidnih signalov pirotehnike zelo trpijo tudi rejne in divje živali, ki se pred poki ne morejo nikamor umakniti. Strah, dezorientacija in beg pred glasnimi poki povzročajo izgubo energije in povečano potrebo po hrani, zato so mnoga življenja živali v naravi ogrožena. Ptice poleg tega ogrožajo še emisije, ki jih v zrak spuščajo ognjemeti.

ARSO ponovno opozarja: ognjemeti onesnažujejo in so tveganje za zdravje

Med lanskimi prazniki hudo poškodovane tri osebe

Policisti so med 1. decembrom 2018 in 10. januarjem 2019 obravnavali tri hude telesne poškodbe, dva med hudo poškodovanimi sta bila mladoletnika. Vsi poškodovani so bili moškega spola. »Dolgoletno preventivno delo vseh kaže rezultate, saj je bilo lani v UKC Ljubljana obravnavanih pet pirotehničnih poškodb, najmanj v zadnjih devetnajstih letih! Še naprej se bomo trudili in upamo, da bomo pri ozaveščanju še naprej tako dobro sodelovali z vsemi službami in mediji,« je dejal dr. Simon Herman.

 

Kateri izdelki so dovoljeni in kateri prepovedani?

Nekateri pirotehnični izdelki so na trgovskih policah sicer celo leto, prodaja ognjemetnih izdelkov F1. kategorije, katerih glavni učinek je pok (to so pokajoče žabice, pok vrvica, pokajoče kroglice), pa je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa od 26. decembra do vključno 1. januarja.

Predvidena globa za prekršek je od 400 do 1.200 evrov. Pri tem se izreče tudi stranska sankcija odvzema pirotehničnega izdelka. Stranska sankcija se izreče tudi, če izdelki niso storilčeva last.

 

Kupujte le originalne izdelke pri pooblaščenih prodajalcih

Vse, ki boste kupovali in uporabljali pirotehnične izdelke, policija poziva, da z zgledom pripomorete k njihovi varni uporabi. Kupujte le originalne izdelke in zgolj pri pooblaščenih trgovcih. Pri tem bodite pozorni na oznako CE, ki zagotavlja, da proizvod izpolnjuje bistvene zahteve za varnost, zdravje in varovanje okolja, kot jih določa evropska regulativa. Uporabljajte jih le v skladu z navodili proizvajalca in tako, da s tem ne ogrožate zdravja in premoženja, pomislite pa tudi na živali in okolje.

 

Vir: MNZ

(Visited 149 times, 1 visits today)