Bogastvo jezer in naravnih znamenitosti Pomurja

13. januarja, 2017
Bukovniško jezero (Foto: Zavod za okolje in turizem Dobrovnik)

Je že res, da je Pomurska regija pretežno kmetijska, vendar so tudi jezera tista, ki s svojo izjemnostjo in možnostmi preživljanja prostega časa privabljajo popotnike od vsepovsod.

Bukovniško jezero

Kot nam zaupa Elizabeta Horvat iz Zavoda za okolje in turizem Dobrovnik, je najbolj prepoznavna točka občine akumulacijsko Bukovniško jezero, ki leži na površini 8 hektarjev. Jezero obdaja gozd, ki nudi obiskovalcem prijetno senco in poleg ribolova tudi možnost za počitek, sprehode, kampiranje, piknike, športne aktivnosti in veliko gobarskih užitkov.

»Okoli jezera poteka Gozdna učna pot, ki se začne ob gozdni cesti nad ribiško kočo in poteka krožno skozi gozd do Bukovniškega jezera in nazaj do izhodišča. Pot je dolga približno 1700 metrov, je nezahtevna z 42 metri višinske razlike. Na poti je šest informacijskih tabel z osnovnimi informacijami o gozdni učni poti. Pot je primerna za posamezne obiskovalce in tudi za skupine. Je idealna učilnica na prostem za naravoslovne dneve,« še doda Horvatova.

Hodoško jezero

Foto: Občina Hodoš
Foto: Občina Hodoš

Tudi v Hodošu so ponosni na svoje umetno Hodoško jezero z bogatimi rastlinskim in živalskim svetom. Kot še pove Silvija Roman z Občine, se tu nahajajo tudi raznovrstna močvirska življenjska okolja, kjer uspevajo redke in ogrožene rastlinske vrste, kot so sibirska perunika, širokolistni munec, močvirska ludvigija in močvirski jetičnik.

»Hodoško jezero je tako pomembno življenjsko okolje dvoživk, poleg tega pa so tam našli tudi 20 vrst kačjih pastirjev, od katerih so štiri vrste ogrožene. Poleg tega so zabeležili pojavljanje ogroženega močvirskega murenčka,« še pove sogovornica. Okoli jezera pa je speljana tudi učna pot, opremljena z informacijskimi tablami.

Zavarovan travnik v Turnišču

Močvirska logarica (Vir: Občina Turnišče)
Močvirska logarica (Vir: Občina Turnišče)

V občini Turnišče kot naravni znamenitosti izpostavijo rastišče sibirske perunike in rastišče močvirske logarice (po domače, rdeči zvonček). Leta 2004 je Občina na pobudo Osnovne šole Turniške zavarovala travnik, kjer uspevata perunika in Močvirski tulipan. Varovano raztišče se danes uporablja kot učni prostor in turistična točka z vzgojno-izobraževalnim namenom.

K.Ž.

(Visited 187 times, 1 visits today)