Skrite pasti pametnih igrač za otroke

3. marca, 2017

Igrače so pomemben pripomoček za učenje in razvijanje spretnosti otroka, vendar so nekatere med njimi lahko nevarne. V Sloveniji zakonski predpisi urejajo področje igrač in preprečujejo prodajo ter uporabo nevarnih ali varnostno pomanjkljivih igrač. Z razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije pa na trg prihaja vedno več igrač, ki lahko predstavljajo velik poseg v zasebnost otrok.

Poostren nadzor nad nevarnimi igračami

V Evropski uniji letno odkrijejo več kot 2000 nevarnih izdelkov, prav igrače pa so v samem vrhu seznama. Nevarne igrače so največkrat izločene iz prodaje zaradi slabo pritrjenih magnetov ali premajhnih delov. V več kot polovici primerov so ravno premajhni deli igrač vzrok za umik. Nevarnost predstavljajo tudi kemikalije, ki v telo otroka prehajajo preko stika s kožo, slino, sluznico ali z zaužitjem. Med bolj znanimi škodljivimi kemikalijami so ftalati ali mehčalci plastike, zato Evropska unija prepoveduje uporabo šestih vrst ftalatov. Poleg klasičnih nevarnosti pa se pojavljajo tudi nevarnosti na digitalni ravni.

Pametne igrače – nova past zasebnosti

Norveška potrošniška organizacija je preverjala značilnosti igrače My Friend Cayla in robota i-Que ter pri tem ugotovila vrsto kršitev potrošniške zakonodaje. Obe igrači je mogoče povezati v internet, vgrajeni mikrofon pa v kombinaciji s tehnologijo prepoznavanja govora omogoča pogovor z otrokom. Otroci se na igrače lahko zelo navežejo in jim tudi zaupajo svoje skrivnosti, do te vsebine pa lahko dostopajo tudi druge osebe. Odkrili so namreč, da je v igračo mogoče dokaj preprosto vdreti s pomočjo bluetooth vmesnika. Proizvajalec igrače My Friend Cayla je igračo umaknil iz nizozemskega trga, nemška Zvezna agencija pa je februarja prepovedala prodajo omenjene igrače na nemškem trgu. Opisana primera nista edina – do podobnih zapletov je prišlo pri korejskem proizvajalcu VTech in Fisher Price.

Po podatkih Evropske komisije je bilo v letu 2015 odkritih več kot 2000 nevarnih izdelkov, med katerimi je bilo največ igrač – kar 27 %.

Značilnosti nevarnih pametnih igrač

Na Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjajo na nekaj splošnih značilnosti nevarnih pametnih igrač. Igrače so varnostno pomanjkljive, saj lahko vsak z nekaj preprostimi koraki prevzame nadzor nad igračo, pred uporabo pa se mora strinjati s spremembo splošnih pogojev brez predhodnega opozorila. Hkrati se glasovni podatki lahko posredujejo proizvajalcu, ki lahko s posnetki prosto razpolaga, otroci pa so deležni tudi prikritega oglaševanja z različnimi filmi.

Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu?

Pametnih igrač bo v prihodnosti vedno več, zato na Zvezi potrošnikov Slovenije priporočajo posebno pozornost pri nakupu. Podrobno preberite pogoje uporabe in zaščite osebnih podatkov ter komu in v kakšnih primerih bodo ti podatki posredovani. Posebej bodite pozorni, če igrača ob registraciji zahteva veliko nerelevantnih podatkov, kot so rojstni datum ali kraj šolanja otroka. Bolj priporočljive so igrače, ki omogočajo starševski nadzor. Preverite delovanje bluetooth naprave. Če igračo želimo povezati s telefonom, mora biti to omogočeno s pritiskom na gumb na igrači, saj se tako prepreči neželena povezava drugih uporabnikov, ki so dovolj blizu. Pred nakupom se tudi pozanimajte, ali je povezava med igračo in strežnikom podjetja zaščitena s protokolom SSL, ki bistveno oteži prisluškovanje.

Kristijan Horvat

(Visited 69 times, 1 visits today)