Kajenje: kako opustiti nezdrave navade?

23. januarja, 2020

Ste se tudi vi odločili, da boste letos opustili kajenje? A ne veste, kako se vsega skupaj lotiti, da bi vam zares uspelo? Berite dalje, saj smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo v pomoč pri opuščanju nezdrave navade.

Zgodovina tobaka naj bi segala 6000 let pr. n. št., ko so ameriški indijanci začeli gojiti tobakovec, tobak so 3000 let pr. n. št. uporabljali tudi že Egipčani v svojih verskih obredih. A na staro celino je tobak iz Amerike prinesel šele Krištof Kolumb v 15. stoletju. Cigarete so postale znane v napoleonskih vojnah, pravi razcvet pa so doživele v krimski vojni 1856.

Kajenje je tako postalo legalno in socialno sprejemljivo v številnih državah po svetu. Zaradi tega so ga vrsto let pojmovali kot razvado – drugače kot druge oblike odvisnosti od psihoaktivnih snovi. Zdaj se vse bolj vrstijo dokazi, da je kajenje tobaka odvisnost in da nikotin povzroča zasvojenost, je zapisal asist. mag. Tomaž Čakš, dr. med. spec. splošne medicine, specialist higiene v knjižici Opustite kajenje in zmagajte.

V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, se je pa razširjenost kajenja pomembno zmanjšala med mladostniki in mladimi odraslimi. Vir: NIJZ (maj 2019)

A zakaj sploh prenehati s kajenjem?

Na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so zapisali, da če opustite kajenje v tem trenutku, boste koristili celotnemu organizmu, saj se bo po 2. urah iz vašega telesa začel izločati škodljivi nikotin, po 6. urah se bo znižal povišan srčni utrip in krvni tlak, po 12. urah se iz pljuč začne izločati ogljikov monoksid. Če vztrajate 12 tednov brez cigaret, se bo v tem času že izboljšal krvni obtok in telesna zmogljivost.

V času od 3 do 9 mesecev brez cigaret se bo občutno zmanjšal nadležen kašelj, piskanje v pljučih in težave z dihanjem. Po 5. letih se za polovico zmanjša tveganje za srčni infarkt, če vztrajate še nadaljnjih 5 let pa se tveganje za srčni infarkt izenači z nekadilci, razpolovi pa se tudi tveganje za nastanek raka na pljučih.

Padla je odločitev zdaj pa …

Strokovnjaki ZZZS svetujejo, da si določite datum, kdaj zares prenehate s cigaretami. Iz svoje okolice odstranite vse predmete, ki vas spominjajo na kajenje (škatlice cigaret, pepelnike, vžigalnik …) ter se izogibajte krajem, ki vas spominjajo na kajenje. Svojim najbližjim, prijateljem in sodelavcem povejte, da boste prenehali kaditi. Prosite jih za pomoč. Priporočajo tudi udeležbo na delavnicah za skupinsko odvajanje od kajenja. Vedno razmišljajte pozitivno, vsak dan brez cigarete je uspeh! Na svojo odločitev bodite ponosni.

Poskrbite tudi za zdravo prehranjevanje, zadostno količino popite tekočine (voda, nesladkani sokovi in čaji) ter gibanje, saj sprošča in koristi dobri telesni pripravljenosti. Zelo pomembno je, da se odpoveste »občasni cigareti, ki po vašem mnenju ne more škoditi«. V takem početju tiči velika nevarnost, da spet postanete redni kadilec. Nagradite se za svoj uspeh! Kdor ne kadi, prihrani denar. Izpolnite si drobne želje, kot je na primer obisk gledališke ali filmske predstave, morda obisk pri frizerju ali kakšno potovanje. Verjemite, uspelo vam bo!

Ne gre pričakovati, da bo vsem kadilcem uspelo v prvem poskusu na opisan način. Zato na trgu obstajajo bolj ali manj uspešne možnosti pri opuščanju kajenja, kot na primer zdravila, elektronske cigarete, akupunktura, hipnoza, tapkanje itd. Prav preprosta tehnika tapkanja je zelo učinkovita pri odpravi želje po kajenju.

Tapkanje odpravi psihične vzroke na podzavestni ravni

Tapkanje ali EFT (Emotional Freedom Technique) je tehnika za doseganje čustvene svobode, s katero se stimulira fizično telo po meridijanih, medtem ko smo miselno osredotočeni na negativne izkušnje iz naše podzavesti. »Profesionalno tapkanje je učinkovito zato, ker se trajno razbremenite različnih stresnih dogodkov in travm, ki ste jih doživeli v življenju in katerih posledice še vedno nosite v sebi,« razloži Mojca Nendl, specialistka za EFT, in doda, da je lahko kajenje (pa tudi pitje alkohola) želja po pobegu. Zato s profesionalnim tapkanjem vaše psihične vzroke za zasvojenost obravnava celostno, tako da odpravi vse strahove, dvome, zaskrbljenosti povezane s tem ter vam pomaga doseči zaupanje vase in pogum, da trajno prenehate z nezdravimi navadami.

Terapije tapkanja potekajo individualno. »V prvi uri izvedem natančno analizo preteklosti in na podlagi tega odkrijem vzroke za težavo samo. Psihične vzroke nato “izbrišem” na podzavestni ravni, ljudje pa se s tem trajno osvobodijo težav v sedanjosti,« terapevtka pojasni potek terapije. Želja po opustitvi kajenja ali kateri drugi nezdravi navadi lahko izgine že po eni uri tapkanja. »A se ta lahko tudi vrne, zato morajo biti ljudje vztrajni, da lahko obdelam njihove določene psihične vzroke in pridem do optimalnih rešitev. Rezultati so potem trajni,« zaključi Mojca Nendl.

 

 

(Visited 156 times, 1 visits today)